Izskanējis projekta “Lietuviešu un latviešu dziesmu un deju svētku pārrobežu atskaņas” noslēguma koncerts

Izskanējis projekta “Lietuviešu un latviešu dziesmu un deju svētku pārrobežu atskaņas” noslēguma koncerts

 

16.novembrī Jēkabpils Tautas namā pulcējās Jēkabpils novada un Rokišķu pilsētas amatiermākslas kolektīvi, lai svinētu abu tautu dziesmu un deju svētku tradīcijas un godinātu Latvijas valsts dibināšanas gadadienu.

 

Projekta sākumposmā ar Rokišķu delegāciju – pašvaldības pārstāvjiem un kolektīvu vadītājiem satikāmies Jēkabpils Tautas namā šī gada 10.maijā. Jau tad pavīdēja doma, ka gadījumā, ja veiksmīgi izdosies kopīgais koncerts Rokišķu pilsētas svētkos – noslēgumā Rokišķu kultūras centra kolektīvi labprāt sveiktu mūs valsts svētkos novembrī…

Kā ikviena ideja – tā lemta visdažādākajām pārbaudēm, lai noskaidrotu – vai tā realizēsies? Vai tai patiesi tic?

Gan lietuviešu izstrādātā projekta, gan mūsu sadraudzības koncerta idejas izrādījās gana stipras esam, lai mēs vēlreiz kopā satiktos un piedevām vēl kuplākā pulkā! “ATBALSIS” bija šīs vasaras projekta “Lietuviešu un latviešu dziesmu un deju svētku pārrobežu atskaņas” (“Crossborder Echoes of Songs and Dance Festivals in Latvia and Lithuania”) koncerta nosaukums. Lai gan Dziesmu svētki pagājuši un projekts ir noslēdzies – draudzība un dziesmu svētku tradīcijas joprojām atbalsojas dalībniekos…

Šajā īpašajā koncertā piedalījās 40 Rokišķu pilsētas kolektīvu dalībnieki un 130 Jēkabpils novada amatiermākslas kolektīvu dalībnieki. Rokišķu kultūras centra kolektīvi – folkloras ansamblis “Gastauta” (vadītāja Nida Lungienė), sieviešu koris “Medeina” (vadītāja Giedra Markevičienė) vīru ansamblis “Seliai” (vadītājs Algis Bagdonas).

Deju rakstus izrakstīja un deju stāstus izstāstīja trīs Jēkabpils novada vidējās paaudzes deju kolektīvi – “Kastanis” no Biržiem (vadītāja Kristīne Pazuha) Jēkabpils Tautas nama “Delve” (vadītāja Ingrīda Feldmane) un Zīlānu “Zīlānietis” (vadītāja Daiga Štolniece). Savukārt Jēkabpils Valsts ģimnāzijas jauniešu koris “Ritums” un Jēkabpils Tautas nama sieviešu koris “Unda (vadītāja Sandra Bondare), kā arī koncerta īpašie viesi – sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce” (vadītāja Iveta Tāle) izdziedāja melodijas, kas kā dzintara gabaliņi mirdz latviešu kultūras mozaīkā.

Izskanēja Rubenes pagastā pierakstītās kāzu dziesmas “Krāces” izpildījumā. Kori – “Ritums” un “Unda” aizkustināja ar dziesmu “Manai Dzimtenei”, kuru Raimonds Pauls uzrakstīja par godu Latvijas Dziesmu svētku simtgadei. Sauvkārt lietuviešu, latviešu kopkoris uzstājās ar lietuviešu simtgades Dziesmu svētku simbolisko himnu – „Kur giria žaliuoja” (komponists Juozas Gudavičius, vārdi – Jonas Vanagaitis). Dziesma lietuviešiem ir īpaša, jo simtgades Dziesmu svētku pamattēma bija ekoloģija – mežu, floras un faunas aizsardzība. Tēma tika izcelta arī svētku vizuālajā noformējumā.

Vīru ansamblis “Sėliai” dziedāja sirsnīgu lietuviešu romanci, kuras pēdējais pants izskanēja arī latviešu valodā. Savukārt, ar nebēdnīgu tautasdziesmu iepriecināja Rokišķu Kultūras centra sieviešu koris „Medeina”. Kora sastāvā dziedāja arī projekta vadītāja Irena Mateliene. Viņa ne tikai uzstājās, bet arī kopā ar ģimnāzijas jauniešiem Aneti Goguli un Markusu Miezāku vadīja koncertprogrammu.

Kā nozīmīgu priekšnesumu ansambļa “Gastauta” izpildījumā noteikti jāpiemin sutartini “Šoktinis”. Sutartine jeb daudzbalsīgā dziesma ir unikāla lietuviešu tradicionālās mūzikas parādība, kas dzimusi pirms kristianizācijas un tieši 16.novembrī 2010.gadā tā tika iekļauta UNESCO Pasaules nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Tādēļ ik gadu 16.novembrī lietuviešu folklorā svin Daudzbalsīgo Dziesmu dienu jeb Sutarnines.

Koncertu apmeklēja un sveica klātesošos ar uzrunu ne tikai Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis, bet arī Rokišķu rajona pašvaldības mērs Ramūnas Godeliauskas. Mēra kungs sveica gaidāmajā Latvijas proklamēšanas gadadienā, kā arī pieminēja mūsu tautu vienotību un abu pilsētu  pašvaldību sadarbību. Kultūras projekts viennozīmīgi ir stiprinājis saikni starp divām sadraudzības pilsētām – Jēkabpili un Rokiškiem.

Koncerta noslēgumā kopīgi izdziedājām “Pūt, vējiņi!”. Izdejojām latviešu dančus – Mežāres akenšpicu, Leivonu un Zīlānu polku, – kurus gan spēlēja, gan līdzēja apgūt mūzikas grupa “Krāce”. Tāpat izdejojām lietuviešu dančus, tai skaitā jau zināmo deju “Malūnėlis” folkloras ansambļa “Gastauta” pavadībā. Vienlaikus arī kopīgi pārrunājām turpmākos sadarbības virzienus.

Pateicamies visiem kolektīvu vadītājiem par ieguldīto darbu, pacietību un atsaucību! Paldies talantīgajiem, radošajiem un nenogurdināmajiem kolektīvu dalībniekiem! Ne velti par jums Rokišķos teica tā: “Bez jums nebūtu tik skaistu svētku! Atbrauca latvieši un parādīja – kā tās lietas darāmas!”

Paldies Jēkabpils Tautas namam par viesu un dalībnieku uzņemšanu, pasākuma tehnisko nodrošinājumu. Paldies koncertmeistariem – Rūdolfam Kancānam un Antrai Korņejevai. Paldies Laurai Lācei un Jēkabpils Vēstures muzeja Krustpils pilij, vadītājai Inesei Berķei, Vīpes amatniecības centram “Māzers”, vadītājai Inesei Bramanei, drukas un reklāmas aģentūrai “Drukas nams” un SIA “Margret”.

Kas ir tas, kas liek sanākt kopā un dejot vienā rakstā, dziedāt vienu dziesmu? Tā ir asinsrite, kas ierakstīta mūsu liktenī!

 

Lai top jaunas idejas un projekti, jaunas melodijas un stāsti!

Uz drīzu tikšanos!

Atpakaļ