Izstāde “Cilvēks un viņa bibliotēka. Ieskats akadēmiķa Sigizmunda Timšāna arhīvā”

24.10. – 30.11. darba laikā, Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zāle (Pasta ielā 39)

Izstāde “Cilvēks un viņa bibliotēka. Ieskats akadēmiķa Sigizmunda Timšāna arhīvā”

Kultūras un zinātnes vēsturnieks, inženieris, sabiedriskais darbinieks, inženierzinātņu doktors, Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas loceklis Sigizmunds Timšāns dzimis 1931. gada 8. decembri Ilūkstes apriņķa Dvietes pagasta „Bajāros”. Beidzis Ilūkstes vidusskolu, Latvijas Lauk­saimniecības akadēmijas Lauksaimniecī­bas mehanizācijas fakultāti (1955). 1971. gadā ieguvis tehnisko zinātņu kandidāta grādu (kopš 1995. gada Dr. sc. ing.). Pētījis lauksaimniecības mehanizācijas jautājumus, kā ari pedagoģijas, zi­nātnes un kultūras vēsturi. Ar S. Timšāna inicia­tīvu un līdzdalību Latvijā izveidoti vairāki muzeji: akadēmiķa Pauļa Lejiņa muzejs Saulaines sovhoztehnikumā, operdziedātāja Jāņa Zābera memoriālais muzejs Madonas novadā. 

Atmodas laikā Sigizmunds Timšāns nodibinājis sakarus ar ārvalstu latviešu zinātnes un kultūras darbiniekiem, ievadot jaunu vadlīniju plašam pētījumu ciklam latviešu izglītības, zinātnes un kultūras vēsturē. 1994.-2000. gadā bijis laikraksta “Latvijas Vēstnesis” informācijas un kontaktu redaktors. No 1994. gada izdevis laikrakstu “Sigizmunds”. Bijis Latvijas Zinātņu vēstures asociācijas viceprezidents. 1995.-1999. gadā – Sēlijas asociācijas viceprezidents. Sēlijas asociācijas Goda biedrs. Piedalījies Aknīstes muzeja Sēlijas nodaļas izveidē (1999). Publicējis ap 1000 zinātnisku un populārzinātnisku rakstu.

Jēkabpils zonālajā valsts arhīvā  ir uzkrāti akadēmiķa, Dr. sc. ing. Sigizmunda Timšāna dzīves un zinātniskās un sabiedriskās darbības rezultātā tapušie dokumenti, kā arī viņa savāktie materiāli. Daļa no tiem izmantota izstādes “Cilvēks un viņa bibliotēka. Ieskats akadēmiķa Sigizmunda Timšāna arhīvā” veidošanā. Izstādē apskatāma S. Timšāna sagatavotā izstāde par Sēliju, tās ievērojām personām, grāmatu kolekcija un materiāli par sabiedriski politiskiem notikumiem Latvijā, vēsturi, zinātni, izglītību un kultūru.

Atpakaļ