Viesītes Kultūras centrā “Sēlija” sestdien, 5.oktobrī norisinājās XI.kongress
Viesītes Kultūras centrā “Sēlija” sestdien, 5.oktobrī norisinājās XI.Sēlijas kongress ar devīzi “Savienojam ideālo un reālo!”.
Turpinot akadēmiķa Jāņa Stradiņa un citu Sēlijas entuziastu izloloto Sēlijas kongresu tradīciju, šogad kongresu organizēja 5 nevalstiskās organizācijas: Sēlijas asociācija, Sēlijas Salas, Sēļu klubs, Stendera Biedrība un Ūdenszīmes.
Pasākums tika atklāts ar svinīgu Sēlijas karoga pacelšanu pie kultūras centra, sudrabotas rīta miglas ieskautiem. Tai sekoja svinīgas uzrunas – Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, Kultūras ministre un Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomes priekšsēdētāja Agnese Lāce (sūtīja attālinātu sveicienu klātesošajiem). Apsveikuma vārdus izteica arī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa un Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Rīta plenārsēdi moderēja kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” sabiedrisko attiecību un tūrisma specialists Jānis Dzimtais un Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums. Pirmajā kongresa daļā profesors Pēteris Stradiņš uzstājās ar lasījumu par Sēlijas sasniegtajiem mērķiem un tuvākajiem uzdevumiem. Kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” valdes priekšsēdētāja Daina Alužāne un biedrības “Ūdenszīmes” valdes locekle Ieva Jātniece prezentēja Sēlijas Viedā reģiona stratēģiju, kam sekoja bijušā Latvijas Valsts prezidenta (2019—2023) Egils Levits lasījums “Sēlija Latvijā: cilvēki, pašvaldība un ilgtspēja”.
Otrajā kongresa daļā darbs norisinājās darbs 4 sekcijās – “Sēlijas ekonomiskā attīstība”, vadītāji Jānis Pleps un Gatis Krūmiņš, “Politiskā līdzdalība Sēlijā”, vadītāji Elīna Pinto un Maigurs Krievāns, “Sēlijas identitāte un kultūrvēsturiskā vide”, vadītāji Ramona Umblija un Daina Alužāne un “Civilā aizsardzība un drošība Sēlijā”, vadītāji Ieva Bērziņa un Raimonds Graube. Mēs, Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes delegācija, pievienojāmies sekcijā “Sēlijas identitāte un kultūrvēsturiskā vide”.
Latviešu vēsturisko zemju likuma piemērošana, Sēlijas kultūrvēsturiskās vides uzturēšana, Sēlijas identitātes izkopšana, Sēlijas kultūras programmas piedāvātās iespējas, Sēlijas reģiona Attīstības aģentūras izveide, Sēlijas nemateriālā kultūras mantojuma vērtību noteikšana un reģistrēšana, Sēlijas kultūras kanona izveide, jaunrades veicināšana Sēlijā, mūsdienīgas un pietiekami plašas izstāžu zāles nepieciešamība, esošo kultūras centru un tautas namu vieda un ergonomiska izmantošana un pārvaldīšana, esošo un jauno Sēlijas mākslinieku, literātu un mūziķu apzināšana un popularizēšana ir tikai daži no priekšlikumiem, kas izskanēja.
Pēcpusdienas plenārsēdē tika apkopota informācija un priekšlikumi, kas izkristalizējās sekciju darbā. Sekoja diskusijas par Sēlijai aktuāliem jautājumiem politiskajā dienaskārtībā, kurās piedalījās Ministru kabineta un Saeimas pārstāvji. Noslēgumā tika pieņemta kongresa rezolūcija, kam sekoja svinīga konkursa “Sēlijas sudrabs” laureātu apbalvošana.
Ar mērķi godināt un iepazīstināt plašāku sabiedrību ar ļaudīm, kas veicina gan visas Sēlijas izaugsmi, gan attīsta kādu no mazajām vietām – konkurss norisinājās jau trešo gadu. Galveno balvu – sudraba rotadatu ar vilka siluetu, ko speciāli konkursam izgatavojusi juveliere Ranta Roga, šogad saņēma trīs laureāti – Alberts Kreņevskis no Gārsenes pagasta, Ieva Jātniece no Rubenes pagasta Kaldabruņas un Aivars un Sanita Lūši no Saukas pagasta.
Konkursā “Sēlijas sudrabs” apbalvojumu saņēma arī Viesītes Kultūras centra vadītāja Raisa Vasiļjeva! Sveicam un lepojamies!
Noslēgumā klātesošos jūsmināja kaimiņu lietuviešu sēļu apsveikumi Kupišķu kultūras centra folkloras kopas Kupkėmis Kupiškis izpildījumā, kā arī “Kultūras vainags Sēlijas kongresam” – sēlu dziesmas Krustpils kultūras centrs sēļu tradicionālās mūzikas grupas Krāce izpildījumā!
Paldies arī Jēkabpils novada māksliniekiem un amatniecības centriem, kuru darbi ceļ godā Sēlijas tradīcijas – Anda Svarāne, Rūme un Sēlijas kultūrtelpa (no Zasas pagasta) un biedrībai “Akācija – plus” (Amatu māja “Rūķīši” no Leimaņu pagasta).
Lai apņemšanās top par darbiem un sapņi – par īstenību!
Pasākuma organizēšanu finansiāli atbalstīja Jēkabpils novads, Aizkraukles novads un AugšDaugavas novads, Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.